Image

Učinkovita zaščita delov stavb, ki so zaradi stalnega stika z zemljino izpostavljeni vodi in vlagi, predstavlja enega največjih izzivov v gradbeništvu. Vdor vode lahko povzroči veliko škode, saj zmanjša trajnost stavbe in poslabša bivanjske pogoje, kasnejša sanacija pa je zahtevna in povezana z visokimi stroški. A na srečo se lahko vsemu temu izognemo s pravilno izvedeno hidroizolacijo, pravo izbiro toplotne izolacije ter učinkovitim drenažnim sistemom.

V nadaljevanju izpostavljamo elemente, ki predstavljajo celovito in učinkovito rešitev.

Hidroizolacija

Pravilno izvedeno zaščito pred vlago sestavljata horizontalna in vertikalna izolacija:

  • horizontalna hidroizolacija preprečuje dvigovanje kapilarne vlage iz tal in temeljev,
  • vertikalna hidroizolacija preprečuje bočno navlažitev sten.

Pomembno je, da sega vertikalna hidroizolacija od skrajne globine temeljev do vsaj 30 cm nad nivo terena (odvisno od lokacije stavbe). Hidroizolacija fasadnega cokla preprečuje direktni stik meteorne vode s stavbo.

Posebno pozornost je treba nameniti stiku vertikalne in horizontalne hidroizolacije, da ne pride do netesnega spoja oz. mesta, kjer bi lahko voda prodrla v notranjost.

Na trgu je pestra izbira različnih hidroizolacijskih materialov, še vedno pa se za izvedbo hidroizolacije najpogosteje uporabljajo bitumenski trakovi v kombinaciji z bitumenskimi premazi.

Toplotna izolacija

Pri izbiri ustrezne izolacije se držite pravila “pravi material na pravo mesto” ter sledite načrtu zgradbe in izračunom strokovnjakov.

Tehnična dokumentacija proizvoda in deklarirane lastnosti materiala naj vam bosta prvi merili pri izbiri in nakupu toplotne izolacije, kakovost pa zagotavljajo tudi dodatna testiranja proizvodov pri zunanjih akreditiranih inštitucijah ter certifikati za vgradnjo v zahtevnih aplikacijah.

Velika tlačna trdnost, vodoodbojnost in dimenzijska stabilnost so glavne prednosti ekstrudiranega polistirena oziroma XPS-plošč, ki jih uporabljamo za toplotno izolacijo sten v zemlji. Pri določanju debeline plošč si lahko pomagamo s programom gradbene fizike, najmanjša priporočena debelina pa je vsaj 12 cm oziroma največ centimeter ali dva manj od debeline toplotnoizolacijskih plošč na fasadnemu ovoju.

Za lepljenje XPS-plošč uporabljamo izključno namenska lepila, ki ne vsebujejo topil (npr. poliuretanska pena). Na vkopanem delu stavbe nanašamo lepilo na plošče v navpičnih pasovih, da omogočimo nemoteno odtekanje vode, če ta slučajno zaide med podlago (hidroizolacijo) in toplotno izolacijo. Na območjih s pritiskajočo vodo ali prisotnostjo podtalnice se plošče lepi polnopovršinsko, prav tako je treba v takem primeru tesniti spoje med ploščami.

Pred izvedbo se je treba za natančno lepljenje posvetovati s proizvajalcem lepil!

Image

Na sliki je primer pravilnega postopka izolacije zidov v zemlji pri enostanovanjski stavbi. Investitor se je skupaj s projektantsko ekipo odločil za toplotno zaščito s ploščami FIBRANxps 300-L.

Pomembno! Za toplotno izolacijo vkopanega dela stavbe se vedno vgrajujejo le gladke plošče, kot na primer FIBRANxps 300-L, ki edine zagotavljajo tehnično pravilno in hkrati toplotno učinkovito zaščito stavbe. V praksi namreč pogosto opažamo, da se za ta del stavbe uporabljajo napačne plošče, kot so recimo XPS-plošče s strukturo napolitanke, ki so namenjene površinski obdelavi.

Dodatno lahko površino plošč XPS zaščitimo s čepasto folijo, čepi pa morajo biti obrnjeni proti ploščam. Na ta način lahko voda, ki se prebije do plošč, nemoteno in hitro odteče.

Drenaža

Kljub ustrezno izvedeni zaščiti objekta s toplotno in hidroizolacijo se za čim hitrejše odvajanje talne in meteorne vode priporoča izvedba drenaže.

Drenažo izvedemo z ustrezno speljano drenažno cevjo v kanalu (t. i. mulda), ki je od stavbe oddaljena od 50 do 100 cm ter poteka na globini skrajnega roba temelja oz. temeljne blazine. Cev je položena na geotekstil ter z minimalnim padcem (pribl. 1 %) speljana v ponikalnico oz. meteorno kanalizacijo. Kanal zasujemo s prodom granulacije 16/32 mm ter prekrijemo z geotekstilom oz. filtrirnim slojem (npr. FIBRANfilter SF32). Tako ovijemo celotno sestavo cevi in proda ter preprečimo, da bi v drenažni sistem prišli drobni delci ali umazanija. To bi namreč povzročilo zamašitev drenaže in izgubo njene osnovne funkcije – preprečevanje zastajanja meteorne vode ob objektu.

Posebno pozornost zahteva zasipavanje, pri katerem morajo biti materiali nanešeni po slojih, ki jih sproti utrjujemo. S tem se izognemo prevelikim strižnim silam, ki bi lahko poškodovale hidroizolacijo na stiku z XPS-ploščo, in preprečimo kasnejše posedanje terena.

Podatki, pomembni za izbiro toplotne izolacije za stene v zemlji

XPS-plošče FIBRANxps 300-L za stene v zemlji

Image
Za bočno toplotno zaščito temeljev in temeljnih plošč ter toplotno izolacijo zidov v zemlji se vedno uporablja XPS-plošče z gladko površino in stopničastimi robovi v obliki črke L. V podjetju FIBRAN jih izdelujemo pod imenom FIBRANxps 300-L.

Na območjih, kjer je možna prisotnost meteorne ali podtalne vode, je pri vgradnji toplotnoizolacijskih plošč za v zemljo treba posebno pozornost nameniti dvema oznakama: WL(T) in WD(V).

Gre za oznaki karakteristik, ki definirajo, koliko vode se material navzame pri dolgotrajni potopitvi oz. z difuzijo.

  • WL(T) – dolgotrajno navzemanje vode pri potopitvi; vrednost ne sme biti večja od 0,7 %.
  • WD(V) – dolgotrajno navzemanje vode pri difuziji; vrednost ne sme biti večja od 1 %.

Pogosto niti izvajalci niso pozorni na obe oznaki in vgradijo na primer polistirenske plošče z vrednostjo WL(T) 1,5 % ali celo mnogo več, medtem ko vrednost za vpijanje vlage pod vplivom difuzije WD(V), ki je za uporabo toplotne izolacije pod nivojem terena nujna, niti ni navedena.

Pomembno vlogo ima tudi podatek o toplotni prevodnosti materiala (λ). Manjša vrednost λ pomeni manjšo toplotno prevodnost in s tem večjo oz. boljšo izolativnost.

Največje dovoljene toplotne prehodnosti za posamezni konstrukcijski sklop so definirane v Pravilniku o učinkoviti rabi energije v stavbah (PURES), v največji meri pa so odvisne od toplotne prevodnosti materiala in njegove debeline.

Katere so ključne prednosti toplotne izolacije zidov v zemlji?

  • Zagotavljanje temperaturne stabilnosti v prostoru (debelina toplotne izolacije je odvisna od namena uporabe prostora oz. od želene energijske učinkovitosti stavbe).
  • Višja površinska temperatura na notranji strani stene zmanjša možnost površinske kondenzacije in nastanka plesni.
  • Zaščita hidroizolacije pred mehanskimi poškodbami.
  • Zaščita hidroizolacije pred temperaturnim nihanjem in posledično hitrejšim staranjem materiala.

Po zaključku hidro in toplotne zaščite sten v zemlji ter drenaže sledi zasip sten, nato pa lahko nadaljujemo z izvedbo fasadnega ovoja stavbe.

Povezane vsebine

Vsi nasveti na enem mestu

Vpišite e-naslov in redno vas bomo obveščali o novostih s področja pasivne gradnje in o tem, kaj morate vedeti o energijsko učinkoviti gradnji.