
Štanjel, biser kraške arhitekture, je slikovita srednjeveška vasica z grajskim kompleksom in obrambnimi stolpi, kjer vsak kamen govori svojo zgodbo. Svojo zgodbo ima tudi vrtec, ki mu domačini rečejo vrtec pod gradom. V začasno urejeni igralnici v prostorih stare šole je začel delovati 1. septembra 1998, že naslednje leto pa se je preselil v novo zgrajeno stavbo, kjer je tudi osnovna šola. V zadnjih letih se je pokazala potreba po povečanju prostorskih zmogljivostih in to nalogo so zaupali arhitektu Urošu Uršiču iz Renč, ki nam je podrobneje predstavil projekt dozidave in rekonstrukcije vrtca Štanjel.
Nam lahko na kratko predstavite projekt vrtca v Štanjelu?
Obstoječi vrtec je imel samo dve igralnici brez nujno potrebnih spremljajočih prostorov. Ideja je bila, da se znotraj vrtca uredijo sodobno opremljeni prostori z dodatnimi igralnicami, ki se povežejo z zunanjim igriščem in tako tvorijo eno celoto. Širitev je bila mogoča le proti južni strani, saj je stavba postavljena ob breg, tako da imajo samo zahodni prostori v nadstropju izhod na zunanje površine. Pri prenovi smo predvideli tudi dodatne zunanje tribunske stopnice, ki povezujejo nadstropje z zunanjim obstoječim igriščem. Pod vrtcem so zasnovani tehnični prostori in parkirišče, ki olajša staršem in otrokom prihod v vrtec v primeru dežja z burjo. Z dodatnim dvigalom smo povezali šolsko kuhinjo z vrtcem ter omogočili dostop tudi za invalidne otroke.
Pri načrtovanju projekta ste predvideli ravno streho. Zakaj?
Prednost ravne strehe je po mojem mnenju večplastna. Tovrstno streho se lahko izkoristi za postavitev strojnih inštalacij, npr. za zunanjo enoto toplotne črpalke, rekuperacijsko prezračevalno enoto ter za postavitev sončne elektrarne. Tako se lahko prostore na nivoju terena izkoristi za potrebe vrtca ali šole. Pri večjih stavbah dvokapnice pomenijo ogromno nadvišanje in neizkoriščen podstrešni prostor, ki ga je težko v celoti izkoristiti.

Pri ravni strehi se niste odločili za klasično ravno streho, temveč za obrnjeno ravno streho s slojem XPS-izolacije nad hidroizolacijo. Kje vidite glavne prednosti te rešitve, ki jo zagovarjamo tudi v podjetju FIBRAN?
Najbolj izrazita težava ravnih streh je, da so v večini primerov strešne folije/hidroizolacije izpostavljene vremenskim vplivom, kot so toča, sneg, sonce, burja itn. V takšnih pogojih se lahko poškoduje strešna membrana, kar pripelje do težav s puščanjem. Prav zato so nad folijo/hidroizolacijo položeni dodaten sloj XPS-izolacije, geotekstil in obtežilni prodec, ki uspešno kljubujejo toči, vetru, snegu ali soncu. Folija je zaščitena tudi pred temperaturnimi nihanji, kar izredno podaljša življenjsko dobo same strehe. Dodatna prednost je tudi, da folije ni treba dodatno mehansko pritrjevati v ploščo skozi parno zaporo, zaradi česar bi lahko prišlo do pojava kondenzacije v območju izolacije. Z XPS-izolacijo nad in pod folijo lahko brez težav umestimo strojne inštalacije na streho in nimamo težav s posedanjem. Prednost XPS-izolacije na strehi je tudi, da sama izolacija ne vpija vode, kar se lahko v primeru morebitne napake zelo enostavno sanira in ni potrebe po menjavi izolacije zaradi vpijanja vode.

V načrtu ste predvideli uporabo naklonske izolacije FIBRANxps INCLINE z dvoodstotnim naklonom. Lahko pokomentirate to odločitev oz. podate argumente?
Naklonska izolacija dodatno doprinese k toplotnim prihrankom, predstavlja tudi manjšo obtežbo na strehi ter hkrati zmanjša možnost nastanka napak pri izvedbi naklona proti talnim vtočnikom, saj je vse načrtovano vnaprej in razrezano v tovarni.
Ste se pri projektu soočili s kakšnimi posebnimi izzivi?
Izziv nam je predstavljala precejšna razgibanost terena ter kako povezati obstoječo stavbo z novo. Veliko smo razmišljali tudi, kako narediti uporabno in funkcionalno zasnovo za uporabnike ter hkrati zadostiti vsem pravilnikom.
Kako ocenjujete izkušnjo sodelovanja s podjetjem FIBRAN?
Pohvalil bi program ArchiMAID za izračun gradbene fizike, ki je nam projektantom v precejšnjo pomoč pri izračunih toplotnih prevodnosti in pri preverjanju možnosti pojava kondenzacije v konstrukcijah. Dobro bi bilo, če bi ga lahko še posodobili v skladu z novim pravilnikom PURES-3 (Pravilnik o učinkoviti rabi energije v stavbah).
Celoten projekt prenove vrtca pa si lahko ogledate v spodnjem videu .
Povezane vsebine
Vpišite e-naslov in redno vas bomo obveščali o novostih s področja pasivne gradnje in o tem, kaj morate vedeti o energijsko učinkoviti gradnji.