Image

Ravna streha je priljubljena in uveljavljena rešitev na objektih, kjer prostorski načrti to omogočajo. Naj gre za stanovanjski, poslovni ali industrijski objekt, dodatne uporabne površine, ki jih prinaša obrnjena ravna streha, so povsod dobrodošle.

Ravne strehe delimo glede na namen uporabe (nepohodne, pohodne, ozelenjene, povozne), razlikujemo pa jih tudi glede na postavitev toplotne izolacije v konstrukcijskem sklopu. Tu govorimo o klasični »topli« strehi, obrnjeni ravni strehi in kombinirani strehi.

Ključna lastnost obrnjene ravne strehe je vrstni red posameznih slojev. V primerjavi s klasično toplo ravno streho je pri obrnjeni ravni strehi toplotna izolacija postavljena nad hidroizolacijo. Pri ravni strehi, ki predstavlja enega najbolj izpostavljenih konstrukcijskih sklopov objekta, je hidroizolacija nedvomno najbolj kritičen element, zato je takšna sestava bistvena prednost obrnjene ravne strehe. S tem, ko hidroizolacijo zaščitimo pred morebitnimi mehanskimi poškodbami, visokimi letnimi temperaturnimi nihanji in ostalimi vremenskimi vplivi (npr. toča), ji podaljšujemo življenjsko dobo.

Takšna osnovna sestava obrnjene ravne strehe posledično zagotavlja tudi odlično podlago za nadaljnjo izbiro zaključnih slojev ravne strehe. Pogoj je seveda ustrezna izbira toplotne izolacije, ki zagotavlja visoko trdnost ter odpornost na vodo in vlago. Vse te lastnosti imajo toplotnoizolacijske plošče iz ekstrudiranega polistirena, kot npr. FIBRANxps.

Zakaj je ozelenitev strehe dobra odločitev?

Image

Sistem ravne obrnjene strehe z ozelenitvijo je postal pomemben del sodobne arhitekture, ki združuje funkcionalnost in estetiko, pa tudi okoljsko odgovornost. Ozelenitev izboljša videz stavbe in prispeva k boljši kakovosti zraka, saj rastlinje izboljša filtracijo zraka ter pomaga pri zmanjševanju količine CO2 v ozračju.

Z ozelenjeno streho lahko ustvarimo dodatne zelene površine, ki so bile predvsem v strnjenih mestnih naseljih odvzete za namene gradnje objektov. Posledično zmanjšujejo efekt t.i. toplotnih otokov oz. mest, kjer se temperatura lokalno dvigne nad temperaturo bližnje okolice.

Neurja, ki smo jim priča v zadnjem času, ko v zelo kratkem času pade velika količina dežja, zelo obremenjujejo sistem odvodnjavanja streh ter v kanalizacijskih ceveh in jaških. Ozelenjene ravne strehe lahko akumulirajo del padavin in z zmanjšanjem količine meteornih voda pripomorejo k večji poplavni varnosti.

Celotna sestava ozelenjene strehe prinaša tudi večjo zvočno izolativnost in boljše bivalno ugodje zaradi manjšega pregrevanja strešne konstrukcije, manjši pa so tudi stroški hlajenja objektov.

SESTAVA ZELENE STREHE

Pri projektu ozelenjene ravne strehe je najpomembneje preveriti, če bo nosilna konstrukcija prenesla celotno težo konstrukcije strehe, ozelenitve ter akumulirane vode.

Sledi določitev naklona (padca), ki je obvezen tudi na ravnih strehah. Govorimo o minimalnem padcu, ki v praksi najpogosteje znaša 2 % in zagotavlja odvodnjavanje meteorne vode v smer odtočnega sistema. Tega lahko hitro in enostavno izdelamo z uporabo naklonskih plošč FIBRANxps INCLINE, ki poleg naklona hkrati zagotavljajo tudi toplotno izolacijo sistema.

Image

Nad naklonom je pri obrnjeni in ozelenjeni ravni strehi izvedena glavna hidroizolacija, pri čemer zahteva posebno pozornost ustrezna zaščita pred koreninami rastlin. Če bi korenine poškodovale hidroizolacijski sloj, bi to povzročilo zatekanje meteorne vode v objekt. Zaščito pred koreninami lahko zagotovimo že z izbiro ustrezne hidroizolacijske membrane.

Čez hidroizolacijo postavimo toplotnoizolacijske plošče iz ekstrudiranega polistirena FIBRANxps, ki jih v primeru večslojnega polaganja prekrijemo še z membrano FIBRANskin SEAL. Ta poleg hitrega odvodnjavanja meteorne vode omogoča tudi lažje izhlapevanje vode, če ta doseže sloj glavne hidroizolacije. Uporaba takšne paroprepustne membrane je obvezna pri večslojnem polaganju XPS plošč v sistemu obrnjene strehe.

Opisani sloji predstavljajo osnovno podlago pri sistemih obrnjenih ravnih streh. Pri ozelenitvi sledi drenažno – akumulacijski sloj, prekrit z ločilnim slojem FIBRANfilter SF32. Ta preprečuje nalaganje drobnih delcev substrata v zadrževalnem delu, akumulirana voda v tem delu pa podaljša preskrbo rastlin v sušnem časovnem obdobju.

Na koncu sledi še izbira rastlin in njim primernega substrata, glede na uporabnost in gradbeno-tehnične karakteristike ozelenjene strehe. Tu se odločamo med intenzivno, ekstenzivno ali pol-intenzivno zasaditvijo, rastline pa je smiselno prilagoditi tudi okolju ter podnebju, kjer se objekt nahaja.

Image

dokument Z obrnjeno ravno streho do sanjskega prostora pod oblaki

Hitri vodič
Z obrnjeno ravno streho do sanjskega prostora pod oblaki

Prenesi dokument

Povezane vsebine

Vsi nasveti na enem mestu

Vpišite e-naslov in redno vas bomo obveščali o novostih s področja pasivne gradnje in o tem, kaj morate vedeti o energijsko učinkoviti gradnji.